browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Wycieczka do Oświęcimia

Posted by on 28 maja 2024

„Pamiętajcie tylko, że byłem niewinny i że tak jak wy, dzisiejsi śmiertelni, też miałem twarz naznaczoną gniewem, litością i radością, po prostu zwykłą, ludzką twarz!”

Benjamin Fondane, zamordowany w Auschwitz-Birkenau, 1944 r.

20 maja uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia. Z uwagi na odwiedzane miejsce wyjazd nie miał charakteru rekreacyjnego. Zwiedzanie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego było dla wszystkich doświadczeniem trudnym, ale szczególnie istotnym. Pobyt studyjny poprzedzony był warsztatem pt. „Zrozumieć Auschwitz”, podczas którego uczniowie mogli przygotować się merytorycznie do odwiedzenia muzeum. Trasa zwiedzania rozpoczęła się pod szyderczym napisem umieszczonym nad obozową bramą „Arbeit macht frei”. Pełni skupienia podążaliśmy śladami ofiar. Obrazy, myśli, przeżycia każdy z uczestników zachowa na długo.

Po zwiedzeniu obozu Auschwitz I w Oświęcimiu, przejechaliśmy do obozu Auschwitz II w Brzezince, co stanowiło dopełnienie wizji zagłady.

„Auschwitz nie spadło z nieba”. Nie bądźmy obojętni wobec tej przestrogi…

Comments are closed.