Origami i matematyka

Z całą pewnością nie wszystkim matematyka kojarzy się z kolorową „przygodą”, zabawą, czy rozrywką. Uczniowie klasy VI przekonali się, że lekcja matematyki może dostarczyć wiele radości tworzenia, odkrywania wiedzy za sprawą Origami. Uczniowie podczas cyklu zajęć poznali historię powstania Origami oraz manualnie doświadczyli jak składana kwadratowa kartka papieru zmienia się w rękach przyjmując nowe kształty. W tak łatwy i przyjemny sposób wkraczali nieświadomie w świat geometrii, podobieństwa i przystawania figur, symetrii, mimowolnie ucząc się przy tym widzieć przestrzennie, odkrywać własności figur i brył geometrycznych oraz doskonaląc język matematyczny. Podczas zajęć uczniowie pomagali sobie wzajemnie oraz przezwyciężali niewiarę we własne siły. Sztuka składania papieru rozwija myślenie twórcze i konstrukcyjne, wyobraźnię przestrzenną, ułatwia zapamiętywanie. Umożliwia poznawanie matematycznych kształtów a także uczy precyzji składania i koncentracji, ponieważ poszczególne czynności muszą być wykonane dokładnie i według ściśle określonej kolejności. Jest wiec tu miejsce na naukę logicznego myślenia. Składanie papieru staje się więc okazją, by w sposób empiryczny, ciekawy i zabawny poznawać tajniki Królowej Nauk.

DSC02899

Prace zostały wykonane przez: Klaudię Wiklańską, Weronikę Hajduk, Macieja Bienia i Szymona Hudykę.

mgr Magdalena Gawron

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Dzień Dziecka z Fabryką Radości

DSC02826Tegoroczny Dzień Dziecka dostarczył wszystkim niezapomnianych przeżyć. 8 czerwca dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej został zorganizowany dzień aktywnej zabawy przy pomocy profesjonalnej firmy. Dzieci bawiły się na dużej dmuchanej zjeżdżalni, skakały na dmuchanym zamku oraz rzucały do celu do dużego Darta. Ciekawe zabawy ruchowe z wykorzystaniem dużej chusty animacyjnej zaproponowały prowadzące imprezę animatorki przebrane za bajkowe postacie. Oczywiście nie zabrakło również artystycznego malowania twarzy i balonowych zwierzątek, a przeciąganie liny wspólnie z nauczycielami wywołało uśmiech na niejednej twarzy. Swoje siły dzieci mogły zregenerować przy grillu przygotowanym przez rodziców, w gronie kolegów, koleżanek i wychowawców. Dziękujemy rodzicom za pyszny poczęstunek, panu Sołtysowi za przekazane życzenia i słodycze oraz panu Prezesowi Towarzystwa Oświatowego, który spędził ten dzień wspólnie z Nami.

Opracowanie: mgr Magdalena Gawron

 Galeria zdjęć 

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Wycieczka do Tuchowa

           Bez tytułu 28 maja przedszkolaki udały się  na wycieczkę do Tuchowa. Program wycieczki był zróżnicowany. Na początku odwiedzili Ochotniczą Straż Pożarną w Tuchowie. Tutaj obejrzeli wozy i sprzęt strażacki, skuter, stroje strażaka na różne okazje, usłyszeli dźwięk syreny. Zaznajomieni zostali z historią tuchowskiej straży pożarnej, oglądali dawne sprzęty strażackie oraz dokumenty sprzed 130 lat. Mogli wejść do wozu bojowego, ubrać kaski ochronne itp. Na zakończenie spotkania, prezes tuchowskiej OSP – druh  Łukasz Giemza  zorganizował Quiz z nagrodami.
Następnie dzieci udały się do Biblioteki Publicznej w Tuchowie. Zobaczyły mnóstwo książek w działach: dziecięcym, młodzieżowym i dorosłych. Miały okazję pooglądać wybrane pozycje książkowe, dowiedziały się jak założyć kartę czytelnika. Na koniec przedszkolaki obejrzały film pt. „Sieciaki”.
Ostatnim punktem programu była wizyta u włodarzy miasta. W imieniu burmistrza Tuchowa, sekretarz gminy pan Jerzy Laska oprowadził cała grupę dzieci po pomieszczeniach ratusza. Pokazał gabinet burmistrza, a następnie zaprosił dzieci do sali konferencyjnej. Przedszkolaki były zachwycone zasiadając na krzesłach przy stole obrad. Zostały one zaznajomione z herbem Tuchowa oraz jego symboliką i insygniami tuchowskiej gminy. Ciekawostką była informacja przekazana przez pana sekretarza, że rozpoczęcie sesji Rady Miejskiej oznajmia bijący dzwon, który został podarowany przez przedstawicieli zaprzyjaźnionego miasta Saint Jean de Braye we Francji. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchali wszystkich informacji i ciekawostek. Część z nich stwierdziła kim zostaną w przyszłości.

Bez tytułuOpracowanie: Edyta Jagoda

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Wycieczka do Krakowa

„Gdy chcesz wiedzieć, co to chowa
Nasza przeszłość w swoim łonie,
Jako stara sława płonie:
To jedź, bracie, do Krakowa.”

(Wincenty Pol „Pieśń o ziemi naszej”)

20150602_102516Z pewnością idea zawarta w słowach poety stała się celem naszej szkolnej wycieczki do miasta królów i kupców polskich. We wtorek, 2 czerwca, 40 uczniów naszej szkoły wybrało się pod opieką wychowawców oraz rodziców na wycieczkę do Krakowa. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zabrał nas na wyprawę w czasie. Kroczyliśmy Szlakiem Królów, rozpoczynając naszą wycieczkę na Placu Matejki, obok Pomnika Grunwaldzkiego króla Władysława Jagiełły. Stąd ruszyliśmy w stronę murów warownych, poznając historię Barbakanu. Następnie przez Bramę Floriańską kierowaliśmy się w stronę Rynku Głównego, gdzie czekał na nas wieszcz Adam Mickiewicz oraz najsłynniejsze targowisko – Sukiennice. Punktualnie o godzinie 11:00 w podwórzu Collegium Maius podziwialiśmy pochód figur osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej, wśród których kroczyli: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłataj i rektor Stanisław ze Skalbmierza. Na kilka minut przed południem byliśmy świadkami odsłonięcia ołtarza w Kościele Mariackim, po czym wysłuchaliśmy hejnału na Rynku Głównym, za co brawami podziękowaliśmy hejnaliście, który nie omieszkał pomachać zgromadzonym gościom. Kolejnym punktem naszej wycieczki było niezwykłe miejsce związane z Papieżem Janem Pawłem II  – Okno Papieskie mieszczące się w Pałacu Biskupim przy ul. Franciszkańskiej 3. Po wizycie w kościele ojców Franciszkanów ruszyliśmy w stronę Wzgórza Wawelskiego. Nasza wyprawa nabrała tępa, gdyż…zbierało się na burzę, która szczęśliwie rozpoczęła się akurat gdy docieraliśmy na miejsce. Tu zwiedziliśmy Królewską Katedrę pw. świętego Stanisława BM i świętego Wacława oraz wieżę z najsłynniejszym dzwonem – Zygmuntem, Zamek Królewski oraz Smoczą Jamę, która poprowadziła nas wprost do ziejącego ogniem smoka! Tu, nad Wisłą nasza wyprawa dobiegła końca. Zmęczeni jednak pełni wrażeń wróciliśmy do Buchcic. To, co zobaczyliśmy, pozostanie w naszej pamięci na długo!

Opracowanie: mgr Katarzyna Gawron – Sajdak

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Dzień Mamy i Taty

26 maja świętowano Dzień Mamy i Taty. Przybyłych gości powitała pani dyrektor mgr Anna Mikos. Goście z zaciekawieniem i ze skupieniem obejrzeli przedstawienie „ Bajkowy kraina”. Rodzice zobaczyli swoje pociechy w rolach: Jasia i Małgosi, Baby Jagi, Rybaka i Złotej Rybki, Kwiatowych Wróżek, Czerwonego Kapturka i Wilka, Królewny Śnieżki, czy Krasnoludków. Inscenizację ubarwiły wiersze i piosenki. Dzieci  znakomicie wczuły się
w swoje role, a rodzice z dumą i łezką w oku  podziwiali małych aktorów. Przedstawienie zostało przygotowane i wyreżyserowane przez panie: mgr Monikę Hudykę i Edytę Jagodę. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane laurki i prezenty oraz złożyły życzenia. Podczas tej uroczystości rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje,  uśmiech i wzruszenie. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Bez tytułu

Opracowanie: Edyta Jagoda

Categories: Bez kategorii | Leave a comment