Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek

Dnia 11 listopada 2014r., korzystając z zaproszenia Burmistrza Tuchowa oraz Proboszcza Parafii św. Jakuba St. Apostoła, delegacja uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Buchcicach pod opieką nauczyciela mgr Katarzyny Gawron-Sajdak uczestniczyła w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę Gminy i miasta Tuchowa.
Punktualnie o godzinie 14.00 w piękne, słoneczne popołudnie szyk pocztów sztandarowych formowany przez przedstawicieli instytucji państwowych Gminy Tuchów przemaszerował do kościoła parafialnego, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny. Po Eucharystii nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych w asyście Parafialnej Orkiestry Dętej do Domu Kultury, gdzie po koncercie orkiestry wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Uroczystość zgromadziła liczne grono mieszkańców miasta i Gminy Tuchów, w tym przedstawicieli władz, nauczycieli, katechetów, rodziców oraz dzieci. Dzięki temu obchody Święta Niepodległości były żywą lekcją patriotyzmu zarówno dla naszych uczniów, jak i wszystkich innych przybyłych na tę uroczystość. Pamiętajmy słowa świętego Jana Pawła II, naszego rodaka i wielkiego patrioty, który podkreślał, iż wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Pamiętajmy, zdobywajmy, twórzmy…

listopad 026

 Opracowanie: mgr Katarzyna Gawron- Sajdak

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

XXVI Małopolski Złaz Patriotyczno-Turystyczny

7 listopada br. uczniowie naszej szkoły, wraz z opiekunami –p. Anną Stanuch, p. Dorotą Kajmowicz, p. Katarzyną Gawron- Sajdak, p. Łukaszem Merchutem i ks. Markiem Wojnarowskim, uczestniczyli w XXVI Małopolskim Złazie Patriotyczno – Turystycznym Szlakami Legionistów„Łowczówek 2014”. Chcieliśmy w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny i w 1918 roku przywrócili Polsce wolność po latach niewoli.Uczestniczyliśmy w uroczystej modlitwie za poległych i zapaliliśmy symboliczne znicze na grobach żołnierzy. Mamy nadzieję, że po takiej lekcji historii z większą świadomością, zadumą i radością obchodzić będziemy 11 listopada Święto Niepodległości.

DSC02110Opracowanie: mgr Magdalena Gawron

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Święto Niepodległości

Jak co roku, z okazji Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada, w Szkole Podstawowej im. Józefa  Siwaka „Waligóry” odbył się uroczysty apel. Akademię przygotowali uczniowie klasy V i VI (pod nadzorem pani mgr Magdaleny Gawron i pana mgr Łukasza Merchuta), którzy, recytując utwory o tematyce patriotycznej, przypomnieli o smutnych, ale także o chlubnych momentach historii naszego narodu. Uroczystość dopełniły krótkie filmy historyczne z podkładem pieśni patriotycznych. Wszyscy uczniowie szkoły uświetnili akademię galowymi strojami.

DSC02089

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Pasowanie na Przedszkolaka

DSC0207024 października, w Przedszkolu Publicznym w Buchcicach odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka”. Podczas tej uroczystości dzieci zaprezentowały się w nowej roli – roli przedszkolaków, które śpiewają, recytują wierszyki, tańczą, udowadniając, że są prawdziwymi przedszkolakami. Dla grupy młodszej był to pierwszy w ich życiu ważny debiut. Rodzice z wielką uwagą oglądali to, czego nauczyły się ich pociechy do tej pory.
Po części artystycznej, Pani dyrektor – Anna Mikos  za pomocą zaczarowanego ołówka pasowała każde dziecko na przedszkolaka. Pod przyrzeczeniami, dzieci „podpisywały” się odciskając na kartce swój paluszek. Trzeba odnotować, że grupa młodsza przyjęła nazwę „Krasnoludki”, a starsza „Muchomorki”. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały Dyplomy Przedszkolaka. Nagrodzono ich także upominkami. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć dzieci wraz z rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi zasiedli do słodkiego poczęstunku. W tym uroczystym spotkaniu, swoją obecnością zaszczycili prezes i wiceprezes Towarzystwa Oświatowego w Buchcicach.

 Opracowanie: Edyta Jagoda

 Galeria zdjęć

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

„Podróż w przeszłość”

„Podróżą w przeszłość” można nazwać wycieczkę uczniów klas I-III naszej szkoły, która odbyła się 17 października do Nowego Sącza. Dzieci pod opieką wychowawczyń, ze stacji w Łowczowie, pociągiem a później autobusem komunikacji miejskiej dotarły do „ Miasteczka Galicyjskiego” w Nowym Sączu. Następnie z  panią przewodnik wszyscy wyruszyli do skansenu. Sądecki Park Etnograficzny to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce, prezentujące architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych – Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zagrody chłopskie pokryte strzechą, kuźnię, XVII – wieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią we wnętrzach, folwark dworski oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew grekokatolicka i kościół protestancki. Oglądali dawne sprzęty, naczynia, ubiór regionalny oraz poznali niektóre dawne zwyczaje. Nie lada gratką było usiąść w dawnej szkolnej ławie, dotknąć liczydła, zobaczy drewnianą teczkę, tabliczkę do pisania, kałamarz i zeszyt pokryty kleksami oraz poklęczeć na worku z grochem. Oj,  uczniowie w dawnej szkole nie mieli łatwego życia. Po zejściu ze skansenu do Miasteczka Galicyjskiego oglądali ekspozycję rynkowego ratusza, karczmy, remizy strażackiej i  domów mieszczańskich. Zobaczyli gabinet dentysty, zakład fotograficzny i zegarmistrzowski oraz urząd pocztowy. Tutaj kupili pamiątki i udali się na stację. Podróż była dość długa, ale mimo padającego deszczu za oknami pociągu,  humory wszystkim dopisywały.
Dzieci zrozumiały jak trudno żyłoby się nam w tak odległych czasach i jak wielki nastąpił postęp cywilizacji. Mam nadzieję, że wycieczka rozbudzi zainteresowania dzieci przeszłością, uwrażliwi na piękno sprzed lat oraz obudzi szacunek dla naszego dziedzictwa kulturowego. Dla wielu dzieci była to również pierwsza podróż pociągiem.

Opracowanie: mgr Anna Stanuch

Categories: Bez kategorii | Leave a comment