„Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie”

           28 września 2013 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość poświęcenia sztandaru. Został on zakupiony z funduszy przekazanych przez pana Andrzeja Siwaka – syna patrona naszej szkoły, rodziców oraz zebranych przez nauczycieli i uczniów podczas kiermaszy organizowanych na terenie szkoły.
O godzinie 9:30 odświętnie ubrani uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście zgromadzili się pod Obeliskiem – miejscem upamiętniającym bestialską śmierć: Bronisławy Siwak, matki Józefa Siwaka, porucznika AK Stefana Bereziuka – „Czarnieckiego” z obwodu „Batuta” w Brzesku, kaprala AK Andrzeja Węgrzyna – „Wierzbę”, Józefa Kozioła z Buchcic oraz sierżanta Armii Krajowej Józefa Siwaka – „Waligóry”.  Pan Andrzej Siwak przypomniał nam o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce 16 marca 1944 roku, po czym uczniowie naszej szkoły, w hołdzie pomorodowanym, złożyli kwiaty i zapalili znicze koło pomnika.
Następnie w uroczystym pochodzie, na czele którego szedł poczet sztandarowy, przemaszerowali główną drogą do kościoła. Uroczystość uświetniła Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk na czele z kapelmistrzem panem Bogdanem Stefanem oraz poczet sztandarowy strażaków.
Liturgii przewodniczył ks. Marek Wojnarowski, a kazanie wygłosił ks. prałat Józef Mróz (były proboszcz parafii w Borowej i dziekan dekanatu Mielec-Północ) pochodzący z Buchcic. Miło nam było gościć poprzednich proboszczy parafii Buchcice w osobach: ks. Władysława Janusia, ks. Zdzisława Puścizny,  ks. dr Andrzeja Gerarda Dyla oraz rodaka ks. Krzysztofa Dynarowicza. Podczas mszy świętej  sztandar został poświęcony.
Druga część uroczystości przebiegała w dolnym kościele. Uroczystość prowadziła pani mgr Kinga Burza oraz pan mgr Dominik Jękot. Na wstępie dyrektor szkoły – mgr Anna Mikos powitała zaproszonych gości, po czym wysłuchaliśmy wystąpień honorowych gości: Burmistrza Tuchowa – pana mgr Mariusza Rysia, starszego wizytatora w tarnowskiej delegaturze małopolskiego Kuratorium Oświaty – mgr Józefa Lewickiego, sołtysa wsi – pana Władysława Harańczyka, pana Andrzeja Mężyka- autora wielu publikacji o regionie oraz radnego gminy Tuchów,  pana Janusza Łukasika.  Żywa lekcja historii, którą poprowadził pan Zygmunt Krogulski dostarczyła nam wielu ciekawych informacji na temat czasów, w których żył nasz patron. Później nastąpił najważniejszy moment, w którym przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar na ręce dyrektora szkoły. Po czym nastąpiło przekazanie sztandaru uczniom:

„ Drodzy Uczniowie. Przekazuję sztandar w Wasze ręce. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Niech zawsze będzie symbolem Waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru”.

Po obietnicy złożonej przez uczniów nastąpiła prezentacja sztandaru i krótki jego opis. Przedstawiciele poszczególnych klas oraz uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar.
Kolejnym punktem uroczystości była inscenizacja przygotowana przez uczniów klasy III i V pod czujnym okiem  pani mgr Anny Stanuch. Scenografię uroczystości przygotowała pani mgr Dorota Kajmowicz z pomocą pani mgr Magdaleny Gawron.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor zaprosiła wszystkich gości do szkoły w celu wbicia pamiątkowych gwoździ, wpisania się do księgi pamiątkowej oraz na poczęstunek.

(10)

Galeria zdjęć 

 

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Sukces Arkadiusza Mikosa

20 września odbyły się Mistrzostwa Gminy w Indywidualnych biegach przełajowych. Wystartowało w nich siedmioro naszych uczniów. Czworo z nich zajęło miejsca w czołówce. Na 5 miejscu uplasowali się Maciej Bień, Natalia Nawrocka i Amadeusz Michalik. Najlepiej spisał się Arkadiusz Mikos kończąc swój bieg na 1 miejscu. 25 września Arek wystartował w finale powiatowym biegów w Tarnowie gdzie stanął na najniższym stopniu podium zdobywając brązowy medal. Gratulujemy sukcesu!!!

IMG_0231

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 25 września 2013 roku o godzinie 10:40 w Publicznej Szkole Podstawowej w Buchcicach odbyły się równe, bezpośrednie i tajne wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Wyborcami byli uczniowie z klas I-  VI. W głosowaniu wzięło udział 32 uczniów.  Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:

  • Weronika Hajduk z kl. V – 7 głosów
  • Mateusz Próchnik z kl. VI – 11 głosów
  • Patryk Łątka z kl. VI – 12 głosów
  • Michał Oleksy z kl. VI – 2 głosy

Wyniki głosowania podano do wiadomości wszystkich uczniów, a Rada SU zabiera się do pracy:

Przewodniczący: Patryk Łątka

Zastępca: Mateusz Próchnik

Skarbnik: Weronika Hajduk

Sekretarz: Michał Oleksy

GRATULUJEMY!!!

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

„Odkrywamy czystą Polskę”

24 września uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata”. Pomysł na sprzątanie Ziemi narodził się w Australii w roku 1989, kiedy to ponad 40 tys. mieszkańców Sydney zbierało śmieci na terenie portu. W Polsce akcja odbywa się od roku 1994.

Bez tytułu

 

Categories: Bez kategorii | Leave a comment

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września 2013 roku punktualnie o godzinie dziewiątej Mszą św. w Kościele Parafialnym w Buchcicach rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po Mszy św. udaliśmy się do szkoły gdzie wszystkich zgromadzonych – zarówno dzieci, przybyłych rodziców oraz grono pedagogiczne powitała dyrektor mgr Anna Mikos. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach. W bieżącym roku szkolnym życzymy uczniom sukcesów w nauce oraz dużo zapału w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich zdolności.

Categories: Bez kategorii | Leave a comment